A harmnia gygytja a testet,lelket
Ma mr az orvosok tbbsge egyetrt abban, hogy a betegsg jelzs. Felhvja a figyelmet arra, hogy valamit rosszul csinltunk, helytelenl gondolkodtunk, tkeztnk, tl sokat vllaltunk.
A betegsg arra figyelmeztet, hogy vltoztassunk az letmdunkon. Ezrt a gygyulsunk nem csupn az orvosoktl, de attl is fgg, van-e elg lelkiernk ahhoz, hogy j tra lpjnk. Minl puszttbb az embert krlvev krnyezet, annl nehezebb az egszsget fenntartani. De nem lehetetlen. Lssuk ht, mi az, amit mindenki megtehet azrt, hogy a betegsgek elkerljk.
1. Tpllkozs
Mit egyen: Az trend tartalmazzon l foglakozs mellett napi 2500–2800 kalrit, 60% gabona alap tpllkot vagy rizst, 20% zldsget, 10% gymlcst, 10% llati fehrjt. A vegetrinus s makrobiotikus trendekben az llati fehrjt hvelyesekkel, szjval, olajos magvakkal helyettestik.
Mit ne: Haszontalan kalrikat (dt, chips, zsros hs), tartstott, sznezett, gnkezelt lelmiszert.
Hogyan: Naponta t alkalomra elosztva.
Mirt: A megfelel emszts s felszvds rdekben. A sznhidrt biztostja az energit, a zldsgek tartalmazzk az svnyi anyagokat, a gymlcsk a vitaminokat, a fehrje pedig szksges a csontrendszer s az izomzat fenntartshoz.
2. Egyensly, harmnia
Mit tegyen: Az embernek lelki egyenslya fenntartshoz szksge van rmet, sikert s meglhetst biztost munkra, valamint olyan prkapcsolatra, illetve csaldra, amelyben szeret s szeretik. Ha munkjban nem tall rmt, szaktson idt valamilyen rmt ad tevkenysgre. Ez lehet brmilyen hobbi, kertszkeds, sport, szabadids tevkenysg. Ha prkapcsolata boldogtalan, akr prterapeuta segtsgvel is megprblhatja rendbe hozni. Ha nem megy, ne fljen a vltoztatstl.
Mit ne: Az lland stressz, a szorongs, a sikertelensg, rmre val kptelensg megbetegt.
Hogyan: A stressz, a szorongs lekzdsre sajttson el valamilyen relaxcis vagy meditcis technikt. Tanuljon meg rlni az apr sikereknek. rjon estnknt listt azokrl a dolgokrl, amelyek aznap pozitvak voltak.
Mirt: A pozitv gondolkods az agyban ugyanolyan biokmiai folyamatokat indt el, mint egy szorongsold vagy nyugtat pirula.
3. Lelkier
Mit tegyen: Az az ember, aki megtapasztalja, hogy egyedl is kpes rr lenni az letben add nehzsgeken, olyan bels nyugalomra tesz szert, amely minden krlmnyek kztt segt megtallni a helyes utat.
Mit ne: Ne tartsunk fent prkapcsolatot csak azrt, mert flnk a magnytl. Ne ragaszkodjunk a beosztsunkhoz csupn a hatalom miatt. Ne gondoljuk azt se, hogy a pnz boldogt.
Hogyan: A lelkier edzsnek egyszer mdja, ha elhatrozzuk, hogy mindennap ugyanabban az idpontban elvgznk hrom egyszer mozdulatot. Ha egy hnapon t kpesek vagyunk tz utn hat perccel hromszor megforgatni a karrnkat, kitzhetjk a kvetkez feladatot. Mondjuk azt, hogy hrom falatot minden tkezskor a tnyron hagyunk, vagy a reggeli kv mell nem gyjtunk r. s gy tovbb.
4. Sport
Mit tegynk: A sport az egszsg, a lelki egyensly megrzsnek s a lelkier edzsnek leghatsosabb mdja. Korunknak s kondcinknak megfelel sportot vlasszunk. A legegszsgesebbek az gynevezett aerob (szabadban mvelhet) sportok, a kocogs, biciklizs, stepaerobic, tenisz, szs, szs.
Mit ne: Ne akarjunk nhny ht alatt eljutni olyan edzettsgi szintre, mint az vek ta rendszeresen sportolk. Ha kezdk vagyunk, krjk szakember segtsgt. Ne kezdjnk sportolni bemelegts nlkl, s ne sajnljuk az idt a laztsra, levezetsre.
Hogyan: Brmilyen sportot vlasztunk, gyeljnk arra, hogy ne terheljk tl magunkat. Izmainkat, llkpessgnket csak fokozatosan nveljk. A helytelenl vgzett mozgs tbbet rt, mint hasznl.
5. Technikk
Mit tegynk: Mindenkinek magnak kell megtallnia azokat a segt technikkat, amelyek az lett teljesebb, nyugodtabb, rmtelibb teszik, cskkentik a stresszt.
Mit ne: Ne az ppen divatos technikkat erltessk. Ahnyfle az ember, annyifle a megolds. A szorong, folytonos stresszben l ember szmra a relaxcis technikk: az autogn trning, a jga, a meditci, a tai chi a legmegfelelbbek. A koncentrcis zavarokkal kzd, feledkeny embernek az agykontroll ajnlhat. Az akaratgyenge, bizonytalan szemlyisget a klnbz harcmvszeti iskolk edzik legsikeresebben. Az rmtelensg ellen a tnc vagy a zens tornk a legmegfelelbbek. |